ANASAYFA
OKUL MÜDÜRÜMÜZ
ÖĞRETMENLERİMİZ VE ÇALIŞANLARIMIZ
İLK ÖĞRENCİLER
MEZUNLARIMIZ
OKULUMUZUN TARİHÇESİ
ÖĞRETMEN OKULLARI
ULUSAL SAVAŞTA SAVAŞTEPE
FOTOĞRAF GALERİSİ
İLETİŞİM

Öğretmen Marşı
Mozart'ın Türk Marşı
Sen Varsın Öğretmenim
Söz ve Müzik: Yücel Elmas
Düzenleme: Yusuf Bişgen

OKULUMUZUN TARİHÇESİ

Manisa Horozköy Eğitmen Kursunun taşınması için Savaştepe uygun yer olarak seçilir. 16 Nisan 1940’ta İzmir’den kalkan trenin Savaştepe’ye bıraktığı iki vagonun birinde eğitmen kursunun araç ve gereçleri, ötekinde 18 küçükbaş, 7 büyükbaş hayvan vardı.

Savaştepe Köy Enstitüsü, kursa çağırılan 80 eğitmen adayı ve 20 Haziranda gelen 40 öğrenciyle ilk kısımda açılır. Eskişehir (Çifteler) Köy Enstitüsünden 22 öğrenci yardıma gelmiştir. Tonguç, eylülde gelir; planlama ve çalışmaları yerinde görür.Güneye bir kilometreye yakın bir yol ve köprü ile okulun şu andaki yerine (Çakmak) yerleşim sağlanır.

Savaştepe Köy Enstitüsü ilk mezunlarını 1944’te verir. Köy Enstitüsü çıkışlı 1171, ilköğretmen okulu 4927 ve eğitim enstitüsü 945 olmak üzere toplam 7043 öğretmen yetiştirmiştir. Yüksek Öğretmen Okuluna gidenler ile Öğretmen Lisesi mezunlarının sayısal verileri elimizde bulunmamaktadır.

Ulusal Kurtuluş Savaşında bir Kuvayı Milliye yöresi olan ve okul sınırlarında Şehitler Anıtı yükselen Savaştepe adını  “Köy Enstitüsü” ve “Öğretmen Okulu”yla ülkemize ve dünyaya duyurmuştur.

Türkiye’nin değişik yörelerinde görev alan öğretmenlerimiz olduğu gibi Yüksek Öğretmen Okuluna giden ve üniversitede kariyer yapan mezunlarımız da bulunmaktadır. Üstelik okulumuz üniversite giriş sınavlarında Türkiye birincisi de çıkarmıştır.

Savaştepe Öğretmen Okulumuz, öğretmen yetiştiren kurumlar arasında 75 yıllık geçmişi ve başarılarıyla eğitim tarihinde seçkin yerini almıştır. 

KAYNAK : SAVAŞTEPE KÖY ENSTİTÜLÜ YILLAR

YKKED Balıkesir Şubesi